Má domácí fotovoltaika prodej stále vyšší?

Má domácí fotovoltaika prodej stále vyšší?

Před několika lety se roztrhl doslova pytel s domácí fotovoltaikou. Lidé si pořizovali solární panely a umisťovali je na střechy svých domů. Cílem bylo získat nezávislost, alespoň částečnou, na klasických dodavatelích elektrické energie.

Jak je však známo, tento trend neměl dlouhého trvání. Přeci jen, existuje důvod, proč solární panely už dávno nezdobí střechu každého domu. A tím je fakt, že se zkrátka nevyplatí. Má to hned několik příčin.

elektrina1

Jednou z nich je fakt, že tento způsob získávání energie zkrátka není dostatečně výkonný, aby mohl pokrýt spotřebu běžného rodinného domu, zvláště v zimě, kdy je hodin slunečního svitu podstatně méně.

Zde byl častým argumentem prodejců fakt, že se k těmto panelům dodávaly i akumulátory. V nich se střádala vyrobená energie pro dobu, kdy ji bude potřebovat. Teoreticky se tedy v létě vyrobil nadbytek, který následně pokryl nedostatečnou výrobu v zimě. Jako princip to zní dobře. Problém je, že to nefungovalo. Panely zkrátka nebyly dostatečně výkonné.

Navíc bylo nutné jejich časté čištění, což nebylo nejjednodušší, vzhledem k tomu, že byly umístěny na střeše. Jakmile se totiž zašpinily, jejich výkon značně klesal.

fotovoltaika2

Výsledkem bylo, že jsme stále museli z velké části spoléhat na klasické dodavatele. V celku tedy byly vynaložené náklady na instalaci solárních panelů zbytečné. Proč tedy měla fotovoltaika prodej tak velký, když byla nevýhodná?

Odpovědí je zde samozřejmě marketing. Ten sázel především na ekologické myšlení lidí. Prezentoval tedy fotovoltaiku jako čistou energii, šetrnou k životnímu prostředí, která navíc umožňovala nezávislost na klasických dodavatelích. To vše znělo mnoha lidem velmi dobře.

Problém je, že ani fotovoltaika není tak ekologická, jak se na první pohled zdá. Předně je tu výroba panelů, a také jejich likvidace. Jsou totiž vyrobeny z materiálů, které zrovna pro přírodu ideální nejsou. Navíc ani jejich životnost není zdaleka největší, takže je potřeba je často měnit.

Celkem vzato, nejedná se o ideální cestu. Proto je v současné době nutné spolehnout se na klasické dodavatele elektřiny. Nic lepšího zkrátka zatím nemáme.