Pestrá nabídka stínící techniky

Pestrá nabídka stínící techniky

Stínící technika provází lidstvo již od starověku. V té době pochopitelně nikdo nestahoval lamelové žaluzie, neuváděl do provozu dálkovým ovládáním elektromotorek, šlo o pouhé textilní závěsy a dřevěné okenice. Lidé zkrátka brání Slunci v průniku do svých obydlí již po staletí, neboť jeho svit nám není vždy po chuti.
stojací lampa v rohu


Vnitřní rolety


Jak šel čas, a objevovaly se mezi lidmi první technické vymoženosti, v prvních městských bytech rostla obliba stahovacích rolet s pružinovým systémem. Byly to poměrně primitivní, přesto účinné stínící prvky. Dnes jsou vnitřní rolety opět v módě, jde však spíše o estetický bonus, optimálně sladěný s typem interiéru.
staré okenice


Vnitřní žaluzie


Jejich obliba příliš neklesla, naopak se na trhu objevily celozastíněné systémy hliníkových lamel s textilními pásky a tenkými vodícími strunami, které dokonale brání průchodu světla. A pokud sáhnete po některém ze světlých odstínů stříbrné, šedé a bílé, budou lépe odrážet sluneční paprsky a nebudou působit jako tepelný článek, který oblast v blízkosti okenních skel neúměrně zahřívá.


Markýzy


Venkovní markýzy jsou estetickým doplňkem zahradních teras a zároveň snižují teplotu v jejich blízkosti až o několik stupňů. Mají svá opodstatnění především v prosluněných blocích orientovaných na jih a jihozápad. Dnešní markýzy lze snadno ovládat elektromotorem a látkové materiály se většinou impregnují proti působení vody a vlhkosti.
slunce za oknem


Venkovní rolety a žaluzie, okenice


Představují vrchol ledovce, pomyslnou špičku stínící techniky, která dokonale chrání objekt před působením světla i tepla. Odraz slunečních paprsků je markantní, rozdíl mezi vnitřními žaluziemi a tímto typem zastínění poznáte v rozdílném komfortu uvnitř místnosti především v letním období. Tropická vedra tak mohou díky této technice být snesitelná i bez provozu klimatizace, kdy se v interiéru udrží teplota až o 10 stupňů Celsia nižší, než je ta venkovní. 

Zajímavou alternativou venkovní stínící techniky jsou dřevěné okenice. Ačkoliv se hodí zpravidla na venkovská sídla, kde dřevo jako stavební materiál často tvoří část nosné konstrukce přístaveb domu, v Itálii nebo ve Španělsku se s nimi setkáte běžně i v městské zástavbě. Tamní Slunce nemá totiž ve zvyku příliš obyvatele přímořských států šetřit a rozpaluje okenní tabule tak, že venkovní okenice jsou takřka nutností.