Je zahradní altán dobrou investicí?

Je zahradní altán dobrou investicí?


Asi všichni budeme souhlasit, že zahrada by měla být místem odpočinku a relaxace. Zde bychom měli mít možnost být blíže přírodě a načerpat nové síly. A je jedno, jestli je u rodinného domu či u chaty nebo chalupy. Avšak to není tak snadné, jak se zdá.

Je jasné, že ji využíváme především v teplém letním období. A je to pochopitelné, koneckonců, komu z nás by se chtělo být v zimě venku, když můžeme být v teple domova. Problém však je v tom, že ani horko není vždy zrovna příjemné, byť jej snášíme podstatně lépe.

Řešením, které většina z nás volí, je vytvoření nějakého stinného koutku, kde bychom se mohli schovat před přímým žárem slunečního světla, avšak zároveň byli venku na čerstvém vzduchu. A výrobci samozřejmě přišli s řešeními.

kulatý zdobený altán

Tím asi nejpoužívanějším je zahradní altán. Jedná se o jednoduchou otevřenou stavbu, skládající se obvykle jen ze střechy a podpěrných noh. Díky tomu je pod ním vždy stín, avšak zároveň umožňuje volné proudění vzduchu.

Zdálo by se tedy, že jeho koupě je něčím, co by měl udělat každý majitel zahrady. Avšak, podobně jako u mnoha jiných produktů, ani tento se nehodí vždy a všude. Rozhodně má i své nevýhody, se kterými je potřeba počítat.

střecha klasického altánu

Tou první je fakt, že zabírá poměrně značné množství prostoru. Jistě, je to nutné, aby byl zaručen alespoň kousek stínu téměř v každou denní dobu, avšak pokud máme jen malou zahrádku, může zabrat víc místa, než bychom chtěli.

Problém také je, pokud chceme náš pozemek cele využít na pěstování, ať už zeleniny či květin. Ty všechny totiž potřebují plné sluneční světlo k tomu, aby dobře rostly, a stínění http://www.slunce-stin.cz/cz/kategorie/venkovni-stineni/ altánem povede ke snížení produkce. A to také nechceme.

Je tedy dobré se před koupí dobře rozmyslet a naplánovat si, kam jej vlastně dáme. Pak si budeme moci skutečně užívat stinného koutku, aniž bychom si způsobovali další potíže. A o to tu jde především.