Proč sbírat pampelišku?

Proč sbírat pampelišku?

Jak jsme zmínili, v zahradě či na poli a zejména v udržovaném trávníku rostlina asi nepotěší. Věděli jste však, že v minulosti lidé vytrhávali trávu, aby učinili místo pampelišce?
pampelišková louka

Můžete využít celou rostlinku

Pampeliška lze použít úplně celá. Sklízí se od květu až po kořen. Listy je ideální sklízet, když rostlinka nekvete. Kořen se sklízí na jaře a na podzim. Nezapomeňte však, že rostlinu je třeba trhat pouze na čistých místech, která jsou daleko od silnic.

Listy a do salátů

Listy jsou výborné do salátů. Můžete je připravit s vařenými vajíčky, bramborami či rajčetem a okurkou. Klidně si k nim přimíchejte i tuňáka či oblíbený sýr. Věděli jste, že listy pampelišky obsahují více vitamínů než špenát?

Květy pampelišky

To, že je z pampelišky vynikající přírodní med či sirup snad není třeba ani zmiňovat. Také se z nich připravuje chutný čaj. Stále modernější je přidávat květiny i do salátů, ale i jiných jídel. Jsou chutné, řadí se mezi oblíbené jedlé květiny a zároveň působí dekorativně. S květinami byste neměli mít problém, protože pampeliška patří k rostlinám s nejdelší dobou kvetení.
květ pampelišky

Bohatá na vitamíny

Rostlina je bohatým zdrojem vitaminu A, C, D a některých vitamínů skupiny B. Obsahuje také draslík, vápník či železo, jehož zdrojem jsou právě čerstvé listy.

Pampeliška při nachlazení

Už zmíněný med či sirup pomáhají při léčbě kašle, protože podporují vykašlávání. Pampeliška je obecně dobrou volbou při chorobách dýchacích cest. Zároveň je vhodnou prevencí proti angíně či chřipce.

Je výborná na podporu trávení a pro zdraví střev

Pampeliška podporuje trávení. Také stimuluje tvorbu trávicích šťáv. Celá rostlina dobře ovlivňuje funkci střev a může pomoci i při jejich zánětu. Stačí, když ji zařadíte do svého jídelníčku. Bylina také pomáhá při zácpě.

Skvělá při detoxu

Jak jsme již zmínili, pampeliška je výborná na trávení a pro zdraví střev. Rovněž však pročišťuje ledviny (působí také močopudně), játra, žlučník či lymfatický systém. Jelikož pročišťuje celý organismus, pomáhá i při problémech s akné a ekzémech.

3.3
07